Program (Parallel Workshops)

 

 


TENTATIVE PROGRAM 2015 - Parallel Workshop 1: Applications of Graphene-based Materials
Wednesday - March 11, 2015
Chairman: Ken Teo (AIXTRON AG, United Kingdom)
11:30-12:00 (I)
12:00-12:15
  Vaidotas Miseikis (Istituto Italiano di Tecnologia, Italy)
Rapid CVD growth of millimetre-sized single-crystal graphene using a cold-wall reactor
(O)
12:15-12:30
  Juha Riikonen (Aalto University, Finland)
All-Graphene T-Branch Thin-Film Field-Effect Rectifiers
(O)
12:30-12:45
  Van Luan Nguyen (Institute for Basic Science, Korea)
Seamless stitching of graphene domains on polished copper (111) foil
(O)
12:45-13:00 (O)
13:00-13:30
  Paolo Bondavalli (Thales Research & Technology, France)
Graphene based electrodes for high performances supercapacitors
(I)
13:30-15:00
Lunch
Chairman: Jose A. Garrido (TU München, Germany)
15:00-15:30 (I)
15:30-15:45
  Dona Galhena (University of Cambridge, United Kingdom)
Graphene Oxide Based Electrodes for Supercapacitors with Enhanced Cyclic Performance
(O)
15:45-16:00
  Lucia Lombardi (Cambridge Graphene Centre, United Kingdom)
Printed MoS2/Graphene Photodetector
(O)
16:00-16:15 (O)
16:15-17:15
Coffee Break - Poster Session
Chairman: Jose A. Garrido (TU München, Germany)
17:15-17:30
  Zhen-Yu Juang (Center for Micro/Nano Science and Technology, Taiwan)
Cross-plane Thermoelectric Effect of Graphene-based Nanostructure
(O)
17:30-17:45
  Elena Messina (CNR - Istituto per i Processi Chimico-Fisici, Italy)
Enhanced Thermal Conductivity of silver filled-epoxy resin loaded with Carbon Nanotubes and Graphene
(O)
17:45-18:00
  Mercedes Vila Juarez (Universidade de Aveiro, Portugal)
Nanographene oxide-cell interactions and its potential for tumor destruction
(O)
18:00-18:15 (O)
18:15-18:45
  Hongwei Zhu (Tsinghua University, China)
Graphene Woven Structure for Sensing Applications
(I)


TENTATIVE PROGRAM 2015 Parallel Workshop 2: Materials & Devices Characterization
Wednesday - March 11, 2015
Chairman: Annick Loiseau (ONERA, France)
11:30-12:00 (I)
12:00-12:15
  Paolo Lacovig (Elettra - Sincrotrone Trieste S.C.p.A., Italy)
Epitaxial Growth of Single-domain Hexagonal Boron Nitride
(O)
12:15-12:30
  Iwona Pasternak (Institute of Electronic Materials Technology, Poland)
Optimized graphene growth on Ge(100)/Si(100) substrates
(O)
12:30-12:45
  Violeta Simic-Milosevic (SPECS Surface Nano Analysis GmbH, Germany)
STM and NC-AFM investigations of Graphene on Metal Surfaces
(O)
12:45-13:00
  Chang-Hsiao Chen (Center for Micro/Nano Science and Technology, National Cheng Kung University, Taiwan)
Hole Mobility Enhancement and p-doping in Monolayer WSe2 by Gold Decoration
(O)
13:00-13:15
  Fengliu Lou (Norwegian University of Science and Technology, Norway)
Electrochemical synthesis of nitrogen doped graphene for oxygen reduction and supercapacitors
(O)
13:15-13:45
  Xavier Marie (INSA - Université de Toulouse, Fra)
Exciton Kinetics in MoS2, MoSe2 and WSe2 monolayers
(I)
13:45-15:00
Lunch
Chairman: Hongwei Zhu (Tsinghua University, China)
15:00-15:30 (I)
15:30-15:45
  Kannan Balasubramanian (Max Planck Institute for Solid State Research, Germany)
Electrochemical modification of graphene to enhance its electronic and vibrational properties
(O)
15:45-16:00 (O)
16:00-16:15
  Evgeniya Kovalska (Bilkent university, Turkey)
Investigation of electrolytes for graphene optical modulators
(O)
16:15-17:15
Coffee Break - Poster Session
Chairman: Paolo Bondavalli (Thales Research & Technology, France)
17:15-17:30
  Haihua Tao (Shanghai Jiaotong University, China)
Extraordinary photoluminescence in UV/ozone treated graphene flakes
(O)
17:30-17:45 (O)
17:45-18:00 (O)
18:00-18:15 (O)
18:15-18:45 (I)


TENTATIVE PROGRAM 2015 Parallel Workshop 3: Theory & Simulation
Wednesday - March 11, 2015
 Chairman: Antti-Pekka Jauho (DTU, Denmark)
11:30-12:00
  Luis Foa Torres (UNC, Argentina)
Harnessing light to tune the topology of materials
(I)
12:00-12:15 (O)
12:15-12:30
  Yafis Barlas (University of California at Riverside, United States)
Anomalous Hall Effect in ferromagnetic graphene
(O)
12:30-12:45 (O)
12:45-13:00
  Dinh Van Tuan (ICN2 - Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology, Spain)
Spin Dynamics in High-Quality Graphene: Role of Electron-Hole Puddles and Spin-Pseudospin Coupling
(O)
13:00-13:30 (I)
13:30-15:00
Lunch
 Chairman: Jean-Christophe Charlier (University of Louvain, Belgium)
15:00-15:30
  Aleksandr Rodin (Boston University, USA)
Phosphorene: Graphene's Difficult Cousin
(I)
15:30-15:45 (O)
15:45-16:00
  Hakim Amara (ONERA/CNRS, France)
Nitrogen-doped graphene : a theoretical point of view
(O)
16:00-16:15
  Andres Botello Méndez (IMCN - Université catholique de Louvain, Belgium)
Correlating electrical measurements of carbon nanostructures inside the TEM with first principles calculations
(O)
16:15-17:15
Coffee Break - Poster Session
 Chairman: Branislav K. Nikolic (University of Delaware, USA)
17:15-17:30
  Leonid Chernozatonskii (Emanuel Institute of Biochemical Physics, Russian Academy of Sciences, Russia)
Bilayered MoS2/graphene structures with a Re-atom in a supercell: theoretical studies of stable geometries and electronic properties
(O)
17:30-18:00
  Stephen Power (DTU Nanotech, Denmark)
Electronic transport, nanostructuring and disorder in graphene
(I)
18:00-18:15 (O)
18:15-18:45 (I)

TENTATIVE PROGRAM 2015 Parallel Workshop 4: Worldwide Graphene Initiatives, Funding and Priorities
Wednesday - March 11, 2015
 Chairman: Stephan Roche (ICN2, Spain)
15:00-15:20
  Jean-Marie Auger (EC-Flagships Unit, Belgium)
Future plans for EU Graphene Flagship
(I)
15:20-15:40
  Katarina Boustedt (Graphene Flagship, Sweden)
The Graphene Flagship
(I)
15:40-16:00
  Severino Falcon  (MINECO, Spain)
FLAG-ERA: The FET Flagship ERA-NET
(I)
16:00-16:10
  Pedro Gomez Romero (ICN2, Spain)
Graphene research at ICN2
(O)
16:10-16:50
Coffee Break - Poster Session
16:50-17:10 (I)
17:10-17:30
  Wencai Ren (Shenyang National Laboratory for Materials Science (SYNL), China)
Recent Progress of Graphene Industrialization in China
(I)
17:30-17:50
  Rezal khairi Ahmad (NanoMalaysia, Malaysia)
National Graphene Action Plan 2020 - Malaysia's Value Proposition
(I)
17:50-18:00
  Antonio H. Castro Neto (National University of Singapore, Singapore)
To be defined
(O)
18:00-18:10
  Deji Akinwande (University Texas at Austin, USA)
NASCENT
(O)
18:10-18:20
  E.A. Thoroh de Souza (Mackenzie Presbyterian University, Brazil)
Research Activities at MackGraphe
(O)
18:20-18:30
  Antti-Pekka Jauho (DTU Nanotech, Denmark)
CNG – Center for Nanostructured Graphene
(O)
18:30-18:40
  Ania Servant (NGI Manchester, UK)
Graphene applications – Beyond the sticky tape
(O)
18:40-18:50
  Andrea C. Ferrari (Cambridge Graphene Centre, UK)
To be defined
(O)
18:50-19:00 (O)

TENTATIVE PROGRAM 2015 Parallel Workshop 5: Standardization
Wednesday - March 11, 2015
 Chairman: Alexandra Fabricius (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
11:30-11:55
  Norbert Fabricius (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
International Standardization on Graphene-based Nanotechnology
(I)
11:55-12:20 (I)
12:20-12:45
  Mike Leibowitz (NEMA, USA)
Graphene Standards: Building a Bigger Business
(I)
12:45-13:10
  Wencai Ren (Shenyang National Laboratory for Materials Science (SYNL), China)
Industrialization and Standardization of Graphene Materials in China
(I)
13:10-13:35 (I)
13:35-15:00
Lunch



TENTATIVE PROGRAM 2015 - Parallel Workshop PhD Students: Track A
Thursday - March 12, 2015
Chairman: Max Lemme (University of Siegen, Germany)
09:00-09:15
  Alberto Bosca Mojena (ISOM-UPM, Spain)
Lab-scale system for automated graphene transfer
(O)
09:15-09:30
  Nurbek Kakenov (Bilkent University, Turkey)
Controlling Terahertz Waves using Graphene Supercapacitors
(O)
09:30-09:45 (O)
09:45-10:00
  Domenico De Fazio (University of Cambridge, United Kingdom)
Graphene/MoS2 Flexible Photo-detector
(O)
10:00-10:15
  Marco M. Furchi,  (Vienna University of Technology, Austria)
Solar energy conversion in van der Waals heterostructures
(O)
10:15-10:30
  Ivan Nikitskiy (ICFO - The Institute of Photonic Sciences, Spain)
Hybrid graphene–quantum dot phototransistors for IR-imaging applications
(O)
10:30-10:45
  Eva Arianna Aurelia Pogna  (Politecnico di Milano, Italy)
Ultrafast broadband study of photocarrier dynamics in MoS2 single layer
(O)
10:45-11:00 (O)
11:00-11:15
  Farida Veliev (CNRS / Institut Néel, France)
Graphene Transistors for Detection of Neuronal Activity
(O)

TENTATIVE PROGRAM 2015 - Parallel Workshop PhD Students: Track B
Thursday - March 12, 2015
Chairman: Aron Cummings (ICN2, Spain)
09:00-09:15
  Peter Rickhaus (University of Basel, Switzerland)
Electron optics in graphene
(O)
09:15-09:30
  Jiang Cao (IMEP-LAHC, Univ. Grenoble Alpes, CNRS, France)
Quantum simulation of tunnel field-effect transistors based on transition metal dichalcogenides
(O)
09:30-09:45
  Sarah Riazimehr (Graphene-based Nanotechnology University of Siegen, Germany)
Spectral Sensitivity of pn-junction Photodetectors based on 2D materials
(O)
09:45-10:00 (O)
10:00-10:15
  Matteo Barbone  (University of Cambridge, United Kingdom)
Spin diffusion length in LSMO–graphene spin valves
(O)
10:15-10:30
  Andreas Sandner (Universität Regensburg, Germany)
Magnetotransport in high-mobility graphene antidot arrays
(O)
10:30-10:45 (O)
10:45-11:00
  Van Dong Pham (CNRS-Université Paris Diderot, France)
Electronic Interaction between Nitrogen-Doped Graphene and Porphyrin Molecules
(O)
11:00-11:15
  Ryan Wu (University of Minnesota , United States)
The Atomic and Electronic Structure of Phosphorene
(O)

TENTATIVE PROGRAM 2015 - Parallel Workshop PhD Students: Track C
Thursday - March 12, 2015
Chairman: Amaia Zurutuza (Graphenea, Spain)
09:00-09:15 (O)
09:15-09:30
  Eunice Cunha (Institute for Polymers and Composites, University of Minho, Portugal)
Controlled functionalized graphene nanoribbons produced from carbon nanotubes.
(O)
09:30-09:45
  Laura Fernandez (Instituto Nacional del Carbon CSIC, Spain)
Tuning graphene properties by a multi-step thermal reduction process
(O)
09:45-10:00 (O)
10:00-10:15
  Min-Sik  Kim (Seoul National University, Korea)
Mesoepitaxy of graphene: continuous film formation
(O)
10:15-10:30 (O)
10:30-10:45 (O)
10:45-11:00
  Leonard Schue (Onera/CNRS, France)
Structural and optical characterisation of hBN layers
(O)
11:00-11:15 (O)

UP